Zelena infrastruktura podrazumijeva strateški planiranu mrežu prirodnih i poluprirodnih površina i drugih prostornih rješenja temeljenih na prirodi koja je koncipirana i kojom se upravlja tako da pruža širok raspon usluga ekosustava te štiti i podupire bioraznolikost u ruralnim i urbanim sredinama.
Često se sastavnicom zelene infrastrukture smatra i plava infrastruktura koja obuhvaća vodene ekosustave, poput riječnih, močvarnih, jezerskih i morskih površina, koji povećavaju raspon usluga ekosustava i doprinose kvaliteti života u ruralnim i urbanim sredinama.
Ciljevi planiranja zelene i plave infrastrukture uključuju:
Europska komisija podupire planiranje i razvoj zelene infrastrukture, osobito u naseljenim sredinama, u cilju ostvarenja održive, klimatski neutralne i zelene Europe. U tom je kontekstu Vlada Republike Hrvatske u prosincu 2021. godine donijela Program razvoja zelene infrastrukture u urbanim područjima za razdoblje 2021. do 2030. godine kojim će se financijski poticati strateško planiranje i razvoj zelene infrastrukture.
Vita projekt d.o.o. ima višegodišnje iskustvo u izradi studija i strategija razvoja zelene infrastrukture kao osnovnih strateškoplanskih dokumenata za razvoj i upravljanje zelenom infrastrukturom na razini naselja kao i jedinica lokalne i regionalne samouprave. Nudimo usluge izrade obuhvatnih i kvalitetnih studija i strategija razvoja zelene infrastrukture te izrade projektnih prijava (i/ili tehnička podrška pri istoj) za natječaje sufinanciranja projekata zelene infrastrukture putem EU sredstava.
Studije zelene infrastrukture predstavljaju stručnu podlogu za izradu strategija i prostornih planova. Razumijevanje strukture i koristi zelene infrastrukture može dovesti do kvalitetnijeg prostornog planiranja i projektiranja, boljeg upravljanja zelenim površinama i do povećanja kvalitete okoliša za sadašnje i buduće generacije. Studije mogu uključivati raznovrsne analize kao što su:
Strategije razvoja zelene infrastrukture osnovni su dokumenti strateškog planiranja razvoja i upravljanja zelenom infrastrukturom. Strategije definiraju optimalne prostorne i konceptualne pravce razvoja zelene infrastrukture sukladno lokalnim obilježjima prostora i prostornoplanskim uvjetima. Na taj način optimiziraju planiranje otvorenih prostora s ciljem unaprjeđenja kompozicije urbane matrice, jačanja identiteta naselja i društvene uloge otvorenih prostora te doprinose povećanju bioraznolikosti. U EU financijskom razdoblju 2021.–2027. Vlada RH sufinancirat će EU sredstvima provedbu strategija razvoja zelene infrastrukture.
Strategija razvoja zelene infrastrukture:
Izrađene studije i strategije zelene urbane obnove:
1. Strategija zelene urbane obnove Grada Zagreba, 2023.
2. Strategija zelene urbane obnove Grada Dugog Sela, 2023.
3. Strategija zelene urbane obnove Grada Kutine, 2023.
4. Strategija zelene urbane obnove Grada Križevaca, 2023.
5. Studija i strategija zelene infrastrukture Grada Križevaca, 2020.
5. Studija zelene infrastrukture naselja Đelekovec, 2016.
U izradi u 2024. godini:
Strategija zelene urbane obnove Grada Omiša
Strategija zelene urbane obnove Grada Belog Manastira
Strategija zelene urbane obnove Grada Biograda na Moru